Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013

Η Φλόγα πήρε το ντέρμπι

Στο ντέρμπι πρωτοπόρων του γ' ομίλου στο Β' τοπικό  ανάμεσα σε Αμφίλοχο και Φλόγα Παλαιομάνινας οι φιλοξενούμενοι ήταν οι κερδισμένοι με σκορ 2-3.Το παιχνίδι είχε πολύ θέαμα,δυνατές μονομαχίες και ανατροπή στο σκορ.Στο γήπεδο βρέθηκαν πάνω από 500 άτομα που παρακολουθούσαν έντονα το παιχνίδι και θύμιζε παλιές καλές εποχές όταν το Στάδιο Αμφιλοχίας ήταν γεμάτο.

13' Ο Νάκας παίζει το ένα-δυό με τον Τσιούνη αλλά ο Μπλέτσας κόβει το Νάκα εγκαίρως
15' 1-0 Ο Τσιούνης παίρνει την μπάλα πλάγια δεξιά από λάθος του Βαρβάτου και σουτάρει εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα στο "γ" της εστίας του Μπούτιβα σημειώνοντας ένα εκπληκτικό γκολ
21' Ο Καρύμπας εκτελεί φάουλ εκτός περιοχής η μπάλα ελάχιστα άουτ
24' Ο Λιανός εκτελεί φάουλ από μακρινή απόσταση η μπάλα λίγο αουτ
29' Ο Καρύμπας εκτελεί φάουλ αρκετά μέτρα εκτός περιοχής η μπάλα ψηλά άουτ
30' 2-0 Ο Μάνθος εκτελεί το φάουλ αρκετά μέτρα εκτός περιοχής ο Λιανός από κοντά με σουτ στην κίνηση κάνει το 2-0
42' 2-1 Ο Καρύμπας ανατρέπεται πιθανότατα εκτός περιοχής,ο Στυλιαράς δείχνει πέναλτι και ο Κόκκαλης από τα 11 μέτρα μειώνει

Στο πρώτο μέρος ο Αμφίλοχος ήταν καλύτερος κυκλοφορούσε μπάλα,αλλά το γκολ της Φλόγας στο 42' έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους που μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος,αλλά ο Αμφίλοχος ξανά βρήκε τον χώρο να δημιουργήσει φάσεις χάνοντας τρεις κλασσικές φάσεις για γκολ στην αρχή του δευτέρου μέρους

52' Ο Ζαβιτσάνος κάνει την σέντρα από δεξιά ο Τσιούνης αμαρκάριστος πιάνει την κεφαλιά εντός περιοχης αλλά στέλνει την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
56' Γύρισμα του Τσιούνη στον αμαρκάριστο Νάκα ο οποίος από το σημείο του πέναλτι κάνει το σουτ και στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Μπούτιβα
60' Ο Νάκας περνάει όποιον βρει δέχεται το τάκλιν εντός περιοχής,αλλά συνεχίζει και κάνει το χλυαρό σουτ που βρίσκει σε ετοιμότητα τον Μπούτιβα
79' 2-2 Ο Καρύμπας εκτελεί φάουλ από δεξιά ο Τσίμπουκας στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά ισοφαρίζει.Στην φάση αυτή αποβλήθηκε με κόκκινη ο Κοκκώνης Ε.Ν για άσεμνη χειρονομία προς τους οπάδους.
87' 2-3 Ο Καρύμπας ξανά από φάουλ σεντράρει στην μικρή περιοχή,οι παίχτες του Αμφίλοχου δεν μπορούν να απομακρύνουν και ο Μπλέτσας από κοντά κάνει το 2-3

Ο Αμφίλοχος έχασε το ματς μέσα από τα χέρια του,από 2-0 το σκορ έγινε 2-3 οι ποδοσφαιριστές του δεν μπορούσαν να το πιστέψουν ενώ οι φιλοξενούμενοι πανηγύριζαν έξαλα.Διακριθέντες από τον Αμφίλοχο Λιανός,Στάμος,Μπεκατώρος ενώ από την Φλόγα οι Μπλέτσας,Καρύμπας,Τσιμπόυκας
Ο Αμφίλοχος παρά την ήττα του συνεχίζει να είναι πρωτοπόρος με 15 βαθμους,ενώ η Φλόγα βρίσκετε δεύτερη μόλις ένα βαθμό πίσω από τον Αμφίλοχο,στην 3η θέση βρίσκετε η Αναγ.Στάνου με 11 βαθμούς.

ΑMΦΙΛΟΧΟΣ:Κατσούδας,Ζαβιτσάνος,Δράκος,Παπανίκος,Λιανός,Στάμος,Καβαλλάρης,Νάκας,
Μάνθος,Μπεκατώρος(73' Κοντός),Τσιούνης

Φλ.Παλαιομάινας:Mπούτιβας,Μπλέτσας,Αντωνόπουλος(70' Σαμαρας),Βαρβάτος,Κοκώνης Ε.Ν,
Παχής(53' Νιτσάκης, λ.τ 84' Μάριο),Τσιμπούκας,Ζώγας,Κόκκαλης,Καρύμπας,Κοκκώνης Ε.Γ